Determine height h of oil in the U tube as shown in figure . . .

Question : Determine height h of oil in the U tube as shown in figure. Density of oil = 0.9 g/cc, Density of liquid is 1.6 g/cc and density of mercury = 13.6 g/cc.


Doubt by Hardik 





Solution : 

We know, 
Pressure exerted by a liquid column is given by ρgh. 

Pressure exerted by liquid column CD must be equal to the pressure exerted by the liquid column of the other side upto same height. 

Total Height of liquid column on both the sides should be 20 cm 

Pressure exerted by left side liquid column of height 20 cm = 

Pressure exerted by Right side liquid column of height 20 cm 


ρogh+ρmg(20-h) = ρlg(20)
0.9gh+13.6g(20-h)=1.6g(20)
[0.9h+13.6(20-h)]g=1.6g(20)
0.9h+13.6(20-h)=1.6(20)
0.9h+272-13.6h=32
272-12.7h=32
272-32=12.7h
240=12.7h
2400/127=h
h=18.897
h=18.9 cm

Hene, the required height h is 18.9 cm